Boston Globe Scholastic Art Awards, Honorable Mention: Brown, Sarah

PTO Prize for Best Expository: Brown, Sarah

PTO Prize for Best Critical Writing: DaRosa Tenaj

PTO Prize for Best Expository: Green, Caleb

PTO Prize for Best Prose and Poetry: Hadorn, Emily

PTO Prize for Best Expository: Haque, Suma

The Beacon Awards: Haque, Suma

PTO Prize for Best Critical Writing: Hill, Thomas

The Beacon Awards: Hill, Thomas

PTO Prize for Best Prose and Poetry: Igo, Samantha

The Great Books Award: LaMattina, Diane

The Beacon Awards: Lipman, Alexia

Most Improved Student of English: Margaretos, Nikoletta

The Beacon Awards: Margaretos, Nikoletta

Most Improved Student of English: Marinelli, Kathryn

The Beacon Awards: Mitchell, Katherine

Elizabeth Turner Bowl, Highest Achievement in Writing: Rivera, Sofia

The Beacon Awards: Rooney, Elizabeth

The Great Books Award: Rosenfield, Leah

Most Improved Student of English: Rowse, Sarah

PTO Prize for Best Critical Writing: Sarnik, Sylvia

The Beacon Awards: Shappy, Marcy

PTO Prize for Best Expository: Shaw, Emma

The Beacon Awards: Symula, Jennifer

PTO Prize for Best Critical Writing: Valladares, Jake

The Great Books Award: Vellante, Alicia

The Beacon Awards: Wilkey, Preston

PTO Prize for Best Prose and Poetry: Williams, Carly

PTO Prize for Best Critical Writing: Williams, Jessica

Fanfare: Green, Caleb

Worcester Telegram & Gazette: Igo, Samantha

Nashoba Valley Chamber of Commerce: Lee, Ki Jung

Associate Principal's Award: Grant, Heather

Associate Principal's Award: Margaretos, Nikoletta

Associate Principal's Award: Moore, Andrew

Elizabeth Haskins Math Contest, Honorable Mention: Dean, Kieran

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Dean, Kieran

Mathematics Depart. Award to Seniors with Outstanding achievement in AP: Grant, Heather

Mathematics Depart. Award to Seniors with Outstanding achievement in AP: Hill, Thomas

American Mathematics Competition Awards AMC Pin Winner AmCM 12: Hu, Amy

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Hu, Amy

Mathematics Depart. Award to Seniors with Outstanding achievement in AP: Igo, Samantha

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Kennedy, Ryan

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Lee, Ki Jung

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Lipman, Alexia

Mathematics Depart. Award to Seniors with Outstanding achievement in AP: Mintz, Alan

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Quinn, Jack

Mass Associ of Math Leagues Compet Awards Outstanding Achievement Award: Roop, Ben

Mathematics Depart. Award to Seniors with Outstanding achievement in AP: Roop, Ben

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Sarnik, Sylvia

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Schwiegershausen, Katya

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Stadler, Martina

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Swindells, Sam

Math Depart Award to Outstanding Senior Math Student: Turchetta, Jake

Mathematics Depart. Award to Seniors with Outstanding achievement in AP: Williams, Jessica

Music Intern Awards: Etzel, David

Louis Armstrong Jazz Award: Green, Caleb

National School Choral Award: Hettinger, Rachael

John Philip Sousa Band Award: Jessica Williams

New England Music Festival: Jones, Sam

National School Choral Award: LaMattina, Diane

New England Music Festival: LaMattina, Diane

Sousa International Honors Band: Lee, Veronica

Central District Music Festival: Marinelli, Kathryn

John Philip Sousa Band Award: Marinelli, Kathryn

New England Music Festival: Marinelli, Kathryn

2014 Massachusetts All-State Music Festival: O'Leary, Ryan

Central District Music Festival: O'Leary, Ryan

New England Music Festival: O'Leary, Ryan

Central District Music Festival: Opalka, Margaret

John Philip Sousa National Honors Band: Opalka, Margaret

Music Intern Awards: Opalka, Margaret

Music Theory Award: Valladares, Jason

Music Intern Awards: Williams, Jessica

Sousa International Honors Band: Williams, Jessica

National Hispanic Recognition Program: Rivera, Sofia

National Hispanic Recognition Program: Valladares, Jason

Madigan Family Foundations Inc.: Weule Chandler Miles

Daughters of the American Revolution: Williams, Carly

Donna Sherman Scholarship for the Arts: Brown, Sarah

Harvard Farmers Market Award: DaRosa, Tenaj

Harvard Woman's Club Scholarships: DaRosa, Tenaj

Bob's Furniture/Red Cross: Doben, Gabrielle

Harvard Lions Club Community Award: Doben, Gabrielle

Bob's Furniture/Red Cross: Dutkewych, Alexandra

Friends of Nashoba Valley Medical: Dutkewych, Alexandra

North Middlesex Savings Bank: Engen, Shealee

The Bromfield Trustees Prize: Grant, Heather

HTA: Green, Caleb

Steven Johnston Memorial Scholarship: Hadorn, Emily

Donna Sherman Scholarship for the Arts: Hadorn, Emily

Dr. Jeff Harris Memorial Scholarship: Hanlon, Alison

Renaissance Electronics Corporation: Hill, Thomas

Mary Kaye Waldron Memorial Scholarship: Hu, Amy

Principal's Leadership Award: Hu, Amy

Renaissance Electronics Corporation: Hu, Amy

The Bromfield Trustees, Elizabeth and Stanley Turner Award put with in program: Igo, Samantha

The Town of Harvard Ambulance Scholarship: Jones, Samuel

The Town of Harvard Firefighters Scholarship: Jones, Samuel

Barbara Ann Gould Memorial Scholarship: Karotkin, Lena

HTA: Karotkin, Lena

Harvard Athletic Association Awards: Kennedy, Ryan

MIAA Student Ambassador: Kennedy, Ryan

Murphy Insurance Company: Kennedy, Ryan

Murphy Insurance Company:Kennedy, Ryan

The Bromfield Trustees Award Scholars: Kennedy, Ryan

HTA: LaMattina, Diane

Harvard Schools Trust Scholarship: Lee, Ki Jung

National Merit Scholarship Commendations: Lipman, Alexia

The Bromfield Trustees Prize: Lipman, Alexia

HTA: Marinelli, Kathryn

Barbara Ann Gould Memorial Scholarship: McDonell, Hannah

HTA: McDonell, Hannah

National Merit Scholarship Commendations: Mintz, Alan

Frances Reeve Award: Mitchell, Katherine

The Jessie Peterson Scholarship: Moore, Andrew

Harvard Woman's Club Scholarships: Nelson, Jillian

Harvard Athletic Association Awards: Osgood, Rylee

HTA: Osgood, Rylee

Harvard Lions Club Community Award: O'Shea, Colleen

Bob's Furniture/Red Cross: Planchet, Jaqueline

Harvard Woman's Club Scholarships: Rivera, Sophia

Harvard Athletic Association Awards: Rooney, Elizabeth

Turner Morehead Buford: Rooney, Elizabeth

League of Women Voters Citizens Scholarship: Rosenfield, Leah

Ayer Rotary Fidelty Scholarship: Rowse, Sarah

Harvard Lions Club Community Award: Rowse, Sarah

HTA: Sarnik, Sylvia

National Merit Scholarship Commendations: Schwiegershausen, Katya

The Bromfield Trustees Award Scholars: Schwiegershausen, Katya

William Post Award: Shepherd , Lily

National Merit Scholarship Commendations: Stadler, Martina

The Bromfield Trustees Award Scholars: Stadler, Martina

The Bromfield Trustees Prize: Swindells, Sam

The Jessie Peterson Scholarship: Symula, Jennifer

The Town of Harvard Ambulance Scholarship: Turchetta, Jake

National Merit Scholarship Commendations: Valladares, Jason

Principal's Leadership Award: Weule Chandler Miles

HTA: Wilkey, Preston

"Work Hard - Play Hard" in Memory of Robert Nicewicz: Williams, Carly

Principal's Leadership Award: Williams, Carly

The Town of Harvard Police Association: Williams, Carly

Barbara Ann Gould Memorial Scholarship: Woodsum, Jennifer

Harvard Woman's Club Scholarships: Woodsum, Jennifer

Charlotte O'Shea Scholarship: Zou, Janny

Harvard Woman's Club Scholarships: Zou, Janny

Bob's Furniture/Red Cross:

Society of Women Engineers: Schwiergershausen, Katya

Society of Women Engineers: Stadler, Martina

Student Council: Green, Caleb

Student Council: Margaretos, Nikoletta

Student Council: Rooney, Elizabeth

Student Council: Roop, Ben

Student Council: Williams, Carly

Advanced Acting: Hayward, Daniel

Advanced Acting: Hettinger, Rachael

Advanced Acting: LaMattina, Diane

Advanced Technical Theater: O'Shea, Colleen

Gold National Placement American Assoc of Teachers of Spanish/Portuguese National Exam Level 4: Grant, Heather

MAFLA Outstanding French Student: Kennedy, Ryan

American Assoc. of Teachers of French National Exam Honorable Mention/Chapter Level 5: Lipman, Alexia

American Assoc. of Teachers of French National Exam Honorable Mention Chapter Winner Level 4: Mitchell, Katherine

Bronze National Placement American Assoc of Teachers of Spanish/Portuguese National Exam Level 5: Mitchell, Katherine

American Assoc. of Teachers of French National Exam Honorable Mention/Chapter Level 5: Rosenfield, Leah

American Assoc. of Teachers of French National Exam Honorable Mention/Chapter Level 5: Schwiegershausen, Katya

Gold National Placement American Assoc of Teachers of Spanish/Portuguese National Exam Level 5: Stadler, Martina

MAFLA Outstanding Spanish Senior: Stadler, Martina

American Assoc. of Teachers of French National Exam Honorable Mention/Chapter Level 5: Swindells, Sam

Worcester Telegram & Gazette: Igo, Samantha

GRADUATES

Shannon Jean Barrett

Samantha L. Bessette

Abigail Rose Boyce

Sarah M. Brown

Ross A. Brown-Cullinane

Alexander James Cadman

Benjamin Ellery Cannon

Andrew James Cullinan

Tenaj Maria DaRosa

Kieran C. Dean

Alana Jean Dermody

Gabrielle Tamar Doben

Kathryn Storm Durga

Alexandra Jane Dutkewych

Samuel Dodds Dyer

Shealee Marie Engen

David Mark Etzel

Reinalyn Hannah Foster

Justin Gabriel Gitelman

Gavin Neil Graham

Heather Rose Grant (NHS ) f s

Caleb David Green

Emily Catherine Hadorn

Nadir Fish Hankour

Alison Joy Hanlon (NHS)

Suma Jabeen Haque (NHS)

Daniel Sauve´ Hayward

Rachael Mae Hettinger (NHS)

Thomas Nigel Hill (NHS)

Amy Hu (NHS) s

Samantha Elisabeth Igo (NHS) f

Benjamin Daniel Jackson

Theresa Memie Jean Philippe

Samuel Hunter Jones (NHS)

Lena Marin Karotkin

Ryan Emmett Kennedy (NHS) f

Christopher Joseph Klem

Ezra Adam Kraus

Diane Breese LaMattina

Benjamin R. L'Ecuyer

Ki Jung Lee (NHS) s Treasurer

Veronica Christine Lee

Alexia Caroline Lipman (NHS) f

Nikoletta Maree Margaretos (NHS) f Secretary

Kathryn Steluta Marinelli

Lauren Elyce Masters (NHS)

Eric William McAlpine

Hannah Claire McDonell (NHS)

Max F. Metz

Alan James Mintz

Katherine Emily Mitchell (NHS) f s

Andrew McNeil Moore

Rebecca Mary Morin

Jillian Powers Nelson (NHS)

Kristen Chandler Noyes (NHS)

Ryan Gregory O'Leary

Margaret Jane Opalka

Rylee Paige Osgood

Colleen Emmeline O'Shea (NHS)

Jacqueline Catherine Planchet

Lucas William Quarles

John Cronin Quinn Jr. (NHS) s

Madeleine Larkin Rice (NHS)

Sofia Esther Rivera (NHS) s

Isabella Katherine Romatelli

Elizabeth Rose Rooney (NHS) s

Benjamin William Roop (NHS)

Leah Michelle Rosenfield (NHS) f

Sarah Dorothy Rowse (NHS)

Sylvia Amalia Sarnik (NHS)

Natalie Jane Saydah (NHS)

Katya Schwiegershausen (NHS) f VALEDICTORIAN

Meagan Yvonne Scully

Marcy Jeanne Shappy

Emma Martineau Shaw

Lily Marie Shepherd

Mitchell Harry Sklar

Eleanor Downing Sorgi

Martina Katherine Stadler (NHS) s SALUTATORIAN

Amanda Nhung Gelfand Sundheimer

Samuel Dan Swindells (NHS) f

Jennifer Hurley Qiao Symula

Edward Robert Talanian

Corey Steven Tower

Jake E. Turchetta (NHS) f

Jason C. Valladares (NHS)

Madelyn McGrann VanDorpe

Alicia Quinn Vellante

Benjamin Brawley Veno

Nicole Marie West

Miles-Philbert Weule Chandler, Class President

Preston Charles Wilkey

Carly Elizabeth Williams (NHS) f Vice President

Jessica Reeps Williams (NHS)

John Philip Williams

Joshua Michael Winters

Elijah Glazer Wood

Jennifer Elizabeth Woodsum

Samuel Joseph Zajac

Janny Zou (NHS)s

The f indicates French NHS

The s indicates Spanish NHS

NHS indicates National Honor Society


Advertisement